به وبگاه شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران خوش آمدید،برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین محصولات ما با کارشناسان در تماس باشید.

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عنوان

 

صفحه اصلی > اخبار > آموزش 
تقویم

 

عنوان

 

اخبار > چاپ چیست؟


  چاپ        ارسال به دوست

صنعت چاپ به یُمن توسعه و پیشرفت های جوامع جزو سه صنعت پیشرو در سطح جهان بوده

چاپ چیست؟صنعت چاپ از زمره صنایعی است که وجود آنها بستگی زیادی به میزان پیشرفت فرهنگ و دانش جامعه دارد. هر چه پیشرفت جوامع بیشتر شود و به دستاوردهای تازه تری برسند، به همان نسبت نیاز آنها به صنعت چاپ بیشتر می‌شود.

 به همین دلیل است که سرعت پیشرفت و تغییرات در صنعت چاپ تقریباً به روز رسیده است و هر روز در این صنعت پدیده تازه‌ای به خدمت گرفته می‌شود.


از زمان اختراع چاپ با حروف متغیر و ساخت پرس چوبی توسط گوتنبرگ بیش از ۵۶۰ سال نمی گذرد. در این مدت صنعت چاپ به تحولات بسیار شگرفی دست یافته است. تا جایی که اکنون حتی چاپخانه‌های کوچک، در تمام دنیا از جمله ایران از دستگاههای بسیار پیشرفته الکترونیکی و کامپیوتری استفاده می کنند.


 

بیشتر بدانیم

چاپ متغیر 

رشد و توسعه صنعت چاپ متناسب با نیازهای جدید این حوزه در حال تغییر است، از اینرو در تمام جهان چاپخانه ها ناگزیرند متناسب با  سلایق مشتریان تغییر نمایند و برای  این که  بتواننند سلایق و نیاز های جدید مشتریان را مرتفع نمایند باید بتوانند از ماشین آلات  و نرم افزار ها تجهیزات جدید چاپی استفاده نمایند.
در واقع، صنعت چاپ آنقدر توسعه یافته است که  نیاز به  سخت افزار و ماشین آلات جدید است. بنابراین صنعت چاپ یکی از مهم ترین اختراعات زمان ما شناخته می شود.

زندگی قبل از چاپخانه

قبل از اختراع ماشین چاپ، هر نوشته و طراحی باید با زحمت با دست تکمیل می شد. چندین ماده مختلف برای رونویسی کتابها استفاده شد: خاک رس و پاپیروس، موم و پوست.  تازه همین کار هم توسط هر کسی به راحتی انجام نمی شد .

واژه چاپ و صورت قدیمی‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژه مغولی چاو دانسته‌اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. همچنین «چاپ» در تُرکی به معنی کوبیدن یا حرکت مداوم همراه با کوبش است. چاپ در لغت به‌معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده‌است و در متون مختلف کلمات طبع، باسمه،  تافت به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته‌است.

چاپ مجموع عملیاتی است که متن خام را به اثر درخور انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل کند. چاپ بر روی کاغذ شناخته شده‌ترین کار چاپی است. امروزه با پیشرفت تکنیکهای چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و صورت می‌گیرد. چاپخانه نیز در لغت به‌معنای محل چاپ کردن و در متون مختلف کلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است.

تصور کنید،آیا می توان حتی برای یک لحظه زندگی امروز را بدون چاپ و صنعت چاپ تصور نمود. اگر دستگاه چاپ هرگز اختراع نشده بود. ما کتاب، مجله یا روزنامه نداشتیم پوسترها، بروشورها، جزوه‌ها و پست‌ها وجود نداشت.

اکنون صنعت چاپ به یُمن توسعه و پیشرفت های جوامع  جزو سه صنعت پیشرو در سطح جهان بوده  و این  صنعت در ایران نیز جایگاه ویژه ای دارد و جزو صنایع مهم کشور به شمار می رود.

 

حضور شرکت در رسانه ها


٠٨:٠٦ - يکشنبه ٢٠ شهريور ١٤٠١    /    شماره : ١٥٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٠روزنه

شنبه ٠٩ مهر ١٤٠١
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5756
 بازدید امروز : 585
 کل بازدید : 3203105
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1563
عنوان


عنوان

 

ایران کد محصولات ما

بازدید شورای نگهبان

بازدید مدیر عامل از سداد

کارت شناسایی هوشمند

اسکن پرونده پرسنلی

بایگانی دیجیتالی